MARDİN HAKKINDA

Home MARDİN HAKKINDA

Mardin geçmişin üniversitelerine ev sahipliği yapan bir kent, Kaşimiye ve Zinciriye medreseleri o günlerin tanıkları. Mardin dillerin dinlerin buluştuğu şehir.

Yüksek bir tepe üzerine kurulu bi şehir, adeta kartal yuvasını andıran bir kaleye sahip.

Mardin için gece gerdanlık gündüz seyranlık ifadesini kullanır Mardinliler, gece ve gündüz adeta başka başka şehirler oluverir. Mardin gündüzü başka gecesi başkadır onun farklı dinlerden farklı kültürlerden, farklı etnik guruplardan insanları aynı çatı altında barış ve hoşgörü içerisinde barındırır bu şehir.

Mardinin yaklaşık 7000 yıllık bir geçmişi var, kurulduğu günden bu yana kesintisiz şehir hayatının sürdüğü dünyadaki ender şehirlerden bir tanesi. Daracık sokaklar birbirinden ilginç dünyalara açılır bu şehirde.  Abbara adı verilen tünel yollar şehrin karakteristik özelliklerinden, üzerlerinde evler olan abbaraların tünel bölümü kamuya üstündeki binalarsa özel mülkiyete ait. Abbaralar kışın sıcak yazınsa serin oluyorlar, örgü teknikleri kullanılarak sokaklar birleştirilmiş bu abbaralarla. Kimi abbaralar sivri kimileri basık kimileri’de yuvarlar olarak inşaa edilmişler.

Mardinde yüzlerce çarşı pazarlar bulunmaktadır suğülbahar bu çarşılardan sadece biri. Her şeyiyle kendilerine özgü yapıları var bu çarşı pazarların, daha çok Suriye çarşı pazarlarına benzemesi dikkatlerden kaçmıyor. Buralarda genelde konuşulan dil Mardinin yerel Arapçası.

error: Content is protected !!